A következő 5 tipp azokat az alapszabályokat mutatja be Neked, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy teljes erőbedobással rajtolhass el a Belső-tónál, és a táv végéig a legjobb formád hozhasd.
1: kerüld a változásokat
A felkészülés utolsó szakaszába érve van, hogy elbizonytalanodsz. Agyalsz, visszagondolsz az elmúlt hónapokra, miközben az edzésnaplódat lapozgatod, és felteszed a kérdéseket magadnak: biztos mindent megtettem annak érdekében, hogy a maximumot hozzam ki magamból? Megfelelő minőségű ételeket ettem, megfelelő mennyiségben? Eleget edzettem, eleget pihentem? Nos, azt hiszem tudjuk a választ: igen, igen, és egy nagy IGEN! Ha idáig eljutottál, akkor biztos lehetsz benne, hogy mindent jól csináltál, hiszen rossz felkészülés mellett nem fejlődhettél volna. De, ha nem hiszed, kicsit utazzunk vissza pár évtizedet, és üljünk vissza fejben az iskolapadba. Dolgozat előtt is mindig az izgult a legjobban, – mondván, hogy nem fog sikerülni – aki végül úgyis csillagos ötöst írt. A lényeg: hidd el, hogy jól csináltad eddig, ezután se tegyél semmit másképp, és ne változtass edzési szokásaidon, ne próbálj ki új sportokat, ne aludj többet, se kevesebbet, edd azt, amit szoktál, és minden rendben lesz! Ha úgy érzed, újítani akarsz, akkor várd meg, amíg lemegy a szezon, aztán lehet kísérletezni a jövő évi Tf-re!
2: egy kis pihi a nagy nap előtt
- Az utolsó futóedzést tartsuk meg 2-3 héttel a félmaraton előtt, amely ne legyen több 15-20 k-nál, és ekkor már ne törekedjünk az egyéni csúcs megdöntésére.
- Ebben az időszakban fontos, hogy csökkentsük az intenzitást. Ez nem azt jelenti, hogy 2 hétre búcsút intve mindenféle sportnak, szabadidőnkben vágódjunk be a TV elé egy nagy tál chipssel, és mondván, hogy szükséges a rápihenés váltsuk le 2 hétre a futócipőt az otthoni bojtos mamuszunkra. Csupán azt tanácsoljuk, hogy kicsit húzd meg a gyeplőt: rövidebb távokat fuss, lassabb tempóban, és a bemelegítést és a levezetést is jóval mérsékeltebben végezd.
- De! A verseny előtti 2-3 napban már teljesen ki lehet hagyni az edzést, a versenyt megelőző napon pedig átmozgatás jelleggel futhatsz egy laza 5K-s kört, kényelmes tempóban, hogy bemelegítsd másnapra a lábaidat.
3: étkezés
Szénhidrátbevitel
- A félmaraton futás esetében a glikogénraktárak növelésének szükségessége nem számottevő – de mivel Tihany nem feltétlenül a síkpályáról híres, 2-3 nappal előtte azért bevihetünk a szokásosnál több szénhidrátot. Nem, nem kell kifosztani a sarki pékséget: inkább jó minőségű, lassan felszívódó szénhidrátokra lesz szükségünk, mint például burgonya, teljes kiőrlésű tészták, zöldségek stb… nem túlzó mennyiségben – még a végén zsírpárnákként fogjuk végigcipelni a pályán. Az utolsó kilométereknél nem mindegy az a pár felesleges plusz…
- Ettől függetlenül ne ijedj meg, ha felszalad az utolsó napokban egy-két kiló, hiszen minden gramm szénhidrát 3 gramm víz tárolására képes. Így biztos lehetsz benne, hogy mire beérsz a célba, magad után hagyod azt a kevés súlyfelesleget is.
- A verseny előtti egy-két napban már fogyaszthatunk egyszerű szénhidrátokat, tehát fehér liszttel készült ételeket.
Hidratálás
- Sokszor előfordul, hogy valaki annyira túlizgulja a hidratálás és kiszáradás kérdését, hogy liter számra önti magába a folyadékot. Tény, hogy nem szabad soha elfeledkezni sportolás előtt, közben és után sem a folyadékpótlásról, de ha túlzásba visszük, azzal csak kárt okozunk magunkban. A túl sok folyadék szó szerint átmos – így kimossa a sókat, és ásványokat a szervezetünkből. Ez pedig jó kis görcsöket okozhat futás közben – ami lassabb tempóhoz, néhány perces leálláshoz is vezethet – ezt pedig te sem szeretnéd.
A verseny
- Az utolsó nagyobb étkezésed ejtsd meg a verseny előtti napon, úgy 15 órával a rajt előtt.
- A verseny napján reggel már ne egyél nehéz ételeket, mert akkor maximum rosszullét, vagy hányás lesz az út szélén a rekordidő és a célvonal helyett.
- Az indulás előtt 2-3 órával étkezz utoljára. Ekkor egy utolsó löketként vigyél be például pár falat sajtot, és csirkemellet, vagy sonkát.
- Izotóniás italt is célszerű fogyasztani az utolsó napokban, ez javítja az állóképességet.
- Verseny előtt egy órával igyál 1-2 dl vizet, és a frissítőpontokon is igyál pár kortyot – ha nem érzel szomjúságot, akkor is.
4: öltözet
- A kedvenc, cuki pamut pólód hagyd inkább otthon a szekrényben, és vedd fel az új TF-es futótrikót, a megfelelő méretben – jó, ha nem a bokádig ér, de ezen a napon a feszes felső sem szerencsés.
- Egy jó kis Saucony alá olyan kompressziós futózoknit vegyél fel, ami jól tart, és a helyén marad a táv végéig. Láthatatlan apróságnak tűnik, de annál fontosabb a komfortérzeted érdekében (már ha van ilyen, a pálya végéhez közeledve).
- Ha már cipő: soha ne a félmaratonon avasd fel gyűjteményed legújabb csilli-villi darabját, válaszd a nagy napra inkább a jól bevált cipőd, amely már a lábadra formálódott.
- Eső – napsütés: 50% – 50%, mint tudjuk. Fel kell készülnöd minden eshetőségre – de ne ess túlzásba, május 27-én valószínűleg már feleslegesnek fog bizonyulni a pulcsi, sapka, sál…
5: rajt
- A bemelegítést nem kell túlzásba vinni, 10 perces laza futással megfelelően felkészítheted a tested. Nyújtásnál ne végezz megtartásos gyakorlatokat, ezzel gyengíted az izmaid, csak könnyed rugózó mozdulatokat csinálj.
- A rajtnál az izgalom hevében ne ess abba a hibába, hogy kilősz, mint egy rakéta, vagy, hogy a körülötted lévők ritmusát veszed fel. Csak magadra koncentrálj, és a számodra megfelelő folyamatos tempóban csináld végig. Ahogyan tervezted.
- Betegség – bármilyen bosszantó is, ha beteg, lázas vagy, ne állj rajthoz. Az egészséged a legfontosabb, és semmi értelme nem lenne végig szenvedned a versenyt.
- Kiegyensúlyozott, egyenletes tempó. Ez a lényeg. – Könnyű azt mondani, igaz? Ne ijedj meg, ha eljön egy holtpont a táv folyamán. Pár perc séta, lazítás, közben összeszeded a gondolataidat, felspanolod magad, és már futsz is tovább!:)
sok sikert! #otttali