Április 25-én 12:00-ig volt az utolsó lehetőség, hogy távokon, kategóriákon, neveken módosítsatok. Mezt ilyenkor már sajnos nem lehet, hiszen azok már elkészültek – és hamarosan bemutatjuk őket a @tihanyifelmaraton instagram-ján, első alkalommal egy storyban, érdemes emiatt bekövetni…:) -, de néhány részleten még ilyenkor is tudunk változtatni. Tudjátok min módosítunk a legtöbbet évről-évre? Igen, a kategórián. Ilyenkor a félmaratoni távról 7K-ra való átnyergelések száma a legnagyobb az egész évben és éppen emiatt állítottuk össze ezt a cikket, ami talán segít majd Nektek olyan célt kitűzni, amit egészen biztosan meg tudtok lépni, hiszen bizonyára nem mondunk vele nagy szentenciát, hogy az elérhető célok kitűzése segít összpontosítani is. És a lényeg éppen ezen van: elérhető. Mi az elérhető? Hogyha időben nekiállsz, akkor bármi, de, hogyha ez csak két hónap vagy fél év múlva jön össze, az sem a világ vége, semmi baj, next time, de ezek dolgok addigra segíthetnek! Szóval erről szól ez a mostani cikkünk!
3 fontos dolog:
- Akár csak pár kiló leadásáról van szó, akár a rekordod megdöntéséről, sokkal több esélyed van céljaid elérésére, ha azokat eleve OKOSAN jelölöd ki.
- A célkitűzés és a haladás feljegyzése segít átlátni, mennyire eredményes az edzésed, lehetővé téve a finomhangolást.
- Végezetül, a cél kitűzése megadja a cél teljesítésének lenyűgöző érzését, amikor végre sikerül. Így tele leszel önbizalommal a folytatáshoz, a következő cél eléréséhez, legyen szó futóversenyről vagy az élet bármely más területéről.
Mit szeretnél elérni?
Az első és legfontosabb lépés annak meghatározása, hogy pontosan mit is akarsz elérni. Tovább szeretnél futni? Vagy gyorsabban? Edzettebbé akarsz válni? A rövid- és hosszútávú célok kitűzése egyaránt fontos, hogy motivált maradj az edzéstervedet illetően. Mit értünk azon, hogy a céljadi OKOSAK legyenek? Nagyjából a következőket:
- Egyértelmű: Mit is akarsz pontosan? (pl. hány kilót szeretnél fogyni? Milyen messze akarsz elfutni? Milyen gyorsan akarod lenyomni az idei Knauf Tihanyi Félmaratont?)
- Mérhető: Honnan fogod tudni, hogy elérted a célodat? Milyen méréseket végzel majd és mikor?
- Teljesíthető: Mi az a cél, amit szerinted képes leszel teljesíteni?
- Relevancia: Miért olyan fontos számodra?
- Időtényező: Mennyi időbe telik a célod elérése?
Íme egy példa:
- Egyértelmű: A következő Tihanyon a 11 km –es távomat 45 perc alatt szeretném lefutni.
- Mérhető: Lemérem a köridőmet minden héten, hogy tudjam, hogy haladok (ehhez óhatatlanul érdemes beszerezni egy sportórát, Tihanyban lesz lehetőség tesztelni a legújabb Polar órákat is, és akkor látod, hogy működnek).
- Elérhető: 46 perces köridőt futottam, és tudom, hogy javíthatok az edzéstervemen/étrendemen, tehát bizakodó vagyok.
- Relevancia: Mindig is szerettem volna elérni ezt a célt.
- Időtényező: 12 hét alatt szeretnék eredményt elérni.
Alapvető kérdések
Mielőtt véglegesen elköteleznéd magad a célod irányába, tedd fel magadnak a kérdést:
- Mire van szükséged, illetve min kell változtatnod, hogy célod elérhető közelségbe kerüljön?
- Ki segíthet célod elérésében?
- Milyen lépéseket kell megtenned célod elérése érdekében?
- Hogy fogsz érezni, amikor eléred a célodat? És talán ez a leginkább motiváló dolog, hiszen maga a siker előérzete is hatalmas energiákat szabadít fel…
- És végül a lényeg: hogyan ünnepled meg a sikert, mivel jutalmazod meg magad?
Így mindent összevetve a versenyre való nevezés már egy remek kezdet, hiszen akkor félig már készen állsz. Már csak a megvalósítás hiányzik, melyhez hogyha követed fejben ezeket a pontoat, talán könnyebb lesz az út!