Csapatépítő nap futniszép módra

A tihanyi oroszlán és a zabkeksz story zöldben és kékben – avagy csapatépítő nap futniszépéknél.

Amikor azt mondjuk, hogy „zöldek” vagyunk, akkor azt nem csak úgy értjük, hogy a TF és SZF lebonyolítása alatt a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot igyekszünk magunk után hagyni, hanem úgy is, hogy mi a hétköznapokban is életforma szerűen védjük a környezetünket! Amikor pedig Főniék azt mondják, hogy csapatépítő tréning lesz, mi már gyanakszunk, hogy nem egy éttermi vacsora keretei közt megtartott brainstormingra kell számítanunk… 😀

Összefogott a Team, és eldöntöttük, hogy a magunk módján megpróbálunk mindent megtenni annak érdekében, hogy azon helyeket, amelyeknek annyira sokat köszönhetünk, és amelyeket újra és újra megcsodálunk szépségük miatt, ne csak egy hétvégén át óvjuk meg, hanem folyamatosan, amikor csak tehetjük. Legutóbbi „csapatépítő napunk” keretében – a Tihanyi Félmaraton második születésnapján – is ennek tudatában indultunk útnak a Tihanyi-félsziget felé.

A Sajkodi kilátó felé vezető túraösvény vonalán, egy ragadozó vizslaoroszlán oltalma alatt – hiszen arra felé sok a kígyó, krokodil, tigris, és mérges pók, szóval sosem lehet tudni –  elmentünk szemetet szedni. Alapvetően tiszta területnek gondolnánk egy ilyen ösvényt, de meglepődve tapasztaltuk, hogy mire végig jártuk az útvonalat 4 hatalmas zsák szemetet sikerült összegyűjtenünk.

Hisszük – nagyon bízunk benne -, hogy a mi futóink nem szemetelnek soha, így csak érdekességképpen osztjuk meg veletek a következő sokkoló adatokat futó szemszögből, hogy ezután se szemeteljetek – még csak véletlen sem!

Körülbelül egy hónap:

Nem dobunk el papírzsebkendőt (papírtörlőkendőt, papírzacskót, újságot), mert egy hónap a lebomlási ideje!

6 hét:

Nem dobunk el banánhéjat a futóútvonalunk mentén, mert 6 hét múlva is el fogunk még kocogni mellette! Ha hűvös az idő, a banánhéj lebomlása hosszabb ideig is eltarthat, így minden egyes akalommal kísérteni fog… ne kockáztass!

2-3 hónap:

Gyümölcsleveses és tejes dobozok, kartonok lebomlási ideje nagyban függ a doboz falvastagságától, de átlagosan 2-3 hónapig is újra és újra elfuthatunk mellette, ha véletlen kiesne a kezünkből a futóútvonalunk mentén.

6 hónap-5 év:

Ha a futópulcsitokat, vagy bármilyen egyébb pamut kiegészítőtöket eldugnátok egy bokor tövébe, s visszafelé a sok egyforma bokor közt nem találnátok, akkor ne adjátok fel, mert 6 hónapig lenne esélyetek egy darabban megtalálni… hacsak addig valaki már haza nem vitte!

Érdekességképpen egy évig is kereshettek egy jobb fajta technikait, kompressziós szárat, de akár öt évig is kereshetitek az elhagyott gyapjú kabátotokat!

10 év:

Cigarettázni a futók átalában nem szoktak, de ha csikket láttok, jusson eszetekbe, hogy a lebomlási “tempója” a narancshéj ~2 éves idejével vetekszik, de végelbomlása akár több, mint egy évtizedig is eltarthat.

10-20 év:

Számunkra kiemelten fontos, hogy újrahasznosított papírzacskó legyen a rajt és befutócsomagunk, mert egy műanyag zacskó lebomlása eltarthat akár 1000 évig is. Az újabb gyártású zacskók jelentős része már napfény hatására lebomlanak, többségük sajnos még mindig nagy sűrűségű polietilénből készül, így ha teheted, akkor használj minél kevesebb nejlon szatyrot!

30-40 év:

Pelusos gyerkőc után futva, tudd, hogy egyes eldobható pelenkáit akár 30, 40 év múlva is megmutathatnád neki – ezt az opciót azért nem ajánljuk! Nejlon harisnyák bizonyos típusai környezeti körülményektől függően akár 500 évig is emléket állíthatnak egy jól sikerült randinak. 

50-80 év:

Konzervdobozok, chipses zacskók lebomlása akár 50-80 évig is eltarthat, de egy alumínium üdítős doboz 200 év is múlva is ott lehet még, ahol eldobták.

500- 2 millió év:

500 év viszonylatában sem bomlanak el teljesen a műanyag palackok, ráadásul vegyi anyagok is a talajban maradnak utánuk. Az üvegeknek egy-két millió évig, de akár a végtelenségig is eltarthat a lebomlásuk.

És ezeknél még hosszabb idő…

Az elemek lebomlása a belsejükben található vegyi anyagok – például a cink-klorid, ólom, higany, kadmium – a földre mérgező hatást gyakrolonak, így azokat se dobd el, amikor lemerül valamelyik futókütyüd, hanem add le egy gyűjtőben!

És hogy jön képbe a Cornexi?

Kellemesen elfáradva, de büszkén és mint mindig, késve indultunk vissza Budapestre, így a jól megérdemelt ebédünk is elmaradt.

Markovich Béla, a Mapei Kft. részéről már a szigligeti verseny előtt megtartott sajtótájékoztatónkon jelezte, hogy névadó támogatóként számíthatunk rájuk a jövőben is, s szeptemberenként zöldbe és kékbe öltöztetjük Szigligetet!

A csaptépítőnk után sem bántuk, hogy korgó gyomorral robogunk hazafelé az M7-esen, mert Budapesten Finta Péter várt ránk, a Knauf Kft. kereskedelmi és marketing igazgatója, egyeztetni a következő években való együttműködésünket a Tihanyi Félmaraton esetében.

Kitörő lelkesedéssel áldotta a csapat a szintén szülinapos Zsani anyukát, amikor Székesfehérvárnál megzörrent egy zacskó az autóban. Zsani anyuka mindig gondol ránk, s most is sejtette, hogy jól fog jönni, ha küld némi finomságot az útra – megmentette az életünket – most is – az biztos!  Most is, mert a szigligeti verseny reggeli esőzése során sikerült eláztatnunk 6 karton Cornexi zabkását, amikor szintén ő sietett a segítségünkre! Mi imádjuk – a piros gyümölcsösre esküszünk, a gyerekek a csokis banánosra, Lubics Szilvinek pedig a sárgabarackos a kedvence, de ne hagyjuk ki a sorból a másik három ízt sem az almásat, kókuszosat és az öt magosat – de 6 karton szétázott zabkása még rajtunk is kifogott. Zsani Anyuka azonban mentette a helyzetet, s kitalált egy receptet, amit cikkünk végén most megosztunk veletek is, mert tudjuk, hogy ezt csípni fogjátok Ti is! Ez az a bizonyos keksz, ami a hazafelé úton is megmentette az életünket!

A csapatépítő napunk zárásáról jó hírt oszthatunk meg Veletek. Szerencsére megérte kihagyni az ebédet, mert a TF születésnapjának délutánján – keksszel jóllakottan – egy 5 éves megállapodást írtunk alá, ami azt jelenti, hogy 2022-ig minden év májusában biztosan várni fogunk Titeket a Knauf Tihanyi Félmaratonon! Persze utána is, míg mi futni bírunk… amikor pedig már mi nem bírunk, akkor majd várnak Titeket a gyerekeink évről évre egyre jobb és változatosabb versenyekkel, mert mi tényleg komolyan gondoljuk, hogy futni szép!

Szóval 2018. évi naptárokat elő:

  • május 26. Knauf Tihanyi Fémaraton
  • szeptember 15. Mapei Szigligeti Félmaraton
  • augusztus 19-én pedig “jön az #ujprojekt”!

Köszönjük a bizalmat Nektek és Támogatóinknak!

“Zsani Anyuka életmentő Cornexis zabkásás keksze”

Gyors, egyszerű, egészséges!

Hozzávalók:

– 5 dkg tönkölybúzaliszt

– 12,5 dkg vaj

– 3 ek méz

– 2 ek forró víz

– 1 tk szódabikarbónát

– 7 csomag Cornexi piros-gyümölcsös zabkása (ízlés szerint választható, de nekünk akkor is ez a kedvencünk! :D)

* Megjegyzés: Ízlés szerint hozzáadhatóak még pl: összetört magvak, reszelt gyömbér, friss, vagy aszalt gyümölcsök, fahéj, mogyoróvaj, stb…

Elkészítés:

A száraz hozzávalókat, a szódabikarbónát kivételével, egy nagyobb tálban alaposan összekeverjük.

A vajat a mézzel közepes lángon összeolvasztjuk.

A szódabikarbónát feloldjuk a forró vízben, majd összekeverjük a mézes vajjal (felhabzik a keverék).

A száraz hozzávalókra öntjük és alaposan összekeverjük.

Diónyi nagyságú golyókat formálunk, majd sütőpapírral kibélelt tepsire sorakoztatjuk őket egy kicsit távolabb egymástól, mert sütés közben picit szétterülnek.

Tenyerünkkel vagy egy lapos talpú pohárral lelapítjuk és előmelegített sütőben, 180 fokon 8-10 perc alatt szép aranyszínűre sütjük.

A sütőből kivéve a lemezen hagyjuk kihűlni. Nagyjából 40-50 keksz jön ki egy adagból.

(Lebomlási adatok forrása: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3593792/How-long-does-litter-rot.html)

bejegyzés megosztása

Facebook
Twitter
Email
Nyomatatás

Hasonló bejegyzések