Megmondjuk őszintén, hogy ebben az egészben mára az egyik legnagyobb öröm látni és átélni, hogy a kis verseny, amit kicsivel több, mint másfél éve megálmodtunk, mára hazánk legnevesebb futóit, nemzetközi szinten jegyzett résztvevőit is vendégül láthatja. Annak ellenére, hogy tényleg a lelkesedés hajtja a csapatot és semmilyen futós múlttal nem rendelkeztünk és mai napig ámátőrök vagyunk, a most következő interjúból kiderül, hogy azért lenne még esély ultrafutónak is lenni, sőt! És nem is akármilyennek, hiszen közhely ide vagy oda, de tényleg minden csak az elszántságon és lelkesedésen múlik.
A tavalyi évben, mikor a futniszep.hu portált is indítottuk, a legsikeresebb cikkeink azok voltak, amikben az iramfutóinkat mutattuk be röviden és kicsit a színfalak mögé tekintve. Azóta lejött már pár sikeres anyag, de ezek az írások minden bizonnyal sokakat fognak érdekelni, hiszen akik Szigliget után Tihanyban is diktálják az iramot, sok szempontból is példaként szolgálhatnak. Idén is lesznek néhányan a tavalyi szigligeti iramfutókból, de jönnek újak, sőt, beteszünk egy új iramot, egy olyat, ami úgy láttuk sehol máshol nincs: egy 2:40-est azoknak, akiknek a leginkább szükségük van a biztatásra. Így 1:40, 2:00, 2:20 és 2:40-en lesznek majd etapok.
Ami pedig szintén nagy újdonság az idei Tf-ben, hogy érdemes lesz maradni chillezni a versenyközpontban késő estig, hiszen a Knauf Tihanyi Félmaraton színpadon motivációs előadásokat hallhattok igen komoly nevektől, miközben könnyű, sportos kaják és laza fröccsök mellett folyamatosan váltják egymást a dj-k és a fellépők. Így, ha a Jóisten is úgy akarja – kérlek szépen, hogy akard úgy!:))) – harmadik alkalommal nem ázunk ronggyá és estére biztosan kialakul egy kis bulika, ha már a falu egy hétvégére megtelik Tf-essel (január óta fullon van a félsziget a Tf miatt). És ezen kívül is rengeteg meglepetést tartogatunk idénre – az ember alig bírja ki, hogy ne lője le -, de erről akkor is majd csak később! Szóval fogadjátok szeretettel az idei első iram-interjút az 1:40-es egyik futójával, Csécsei Zoltán, Guinness-rekorder ultrafutóval, aki életében először Tihanyban fut iramot és a versenyt követően egy személyes és tanulságos előadást is tarta színpadon.
Tf team: 25 évesen kezdtél el futni, egészen addig nem vonzott ez a sport?
Csécsei Zoli: Egyáltalán nem, nekem a futás egyet jelentett a büntetéssel. Testnevelés órákon diákként utáltam a futást, főleg a cooper tesztet. Egyébként semmilyen sport nem vonzott. A sport nehéz, fáj, izzadsz, elfáradsz, szóval kellemetlen, komfortzónán kívül eső hülyeség. Csak nézni szerettem és főként a vízi sportokat (úszni sem tudtam).
Tf team: Ezt nem is tudtam, de akkor azóta jól belehúztál! Ezt a nagy mennyiségű edzést hogyan tudod összeegyeztetni a munkával és a magánéleteddel?
Csécsei Zoli: Nem könnyű, de az évek során azért kialakul a rutin. Mostanában 5-5:15 körül kelek, reggel van egy 40 perc és egy óra közötti edzésem ami vagy törzserősítés-nyújtás, vagy bringázás Tárnokról a munkahelyemre (Farkasrét). Az utóbbi kicsit fárasztóbb mert elég szintes a terep. 7-től du. 5-ig dolgozom – építőiparban felújítási munkákban veszek részt. Munka után fél6-6 körül kezdem az edzést és 8-ra végzek általában, ekkor ér haza a feleségem, eltöltünk közösen egy kis időt aztán lepihenünk. Reggelente nem találkozunk, csak csendben kiosonok a szobából. Hétvégén 2 edzésem van egy 50-60km-es hosszú futásom meg egy rövid futás. A hosszút vasárnap hajnalban szoktam letudni, hogy a feleségemmel közös időből ne vegyen el az edzés.
Tf team: Rólad akkor hallhattak nagyon sokan, amikor decemberben megjavítottad a 12 órás pados futás Guinness-rekordját, de azért Te már addigra 6 IronMan-en is túlvoltál. Mire vagy a legbüszkébb?
Csécsei Zoli: A 6 IronMan-enen kívül azért felsorakozik 70 egyéb ultraverseny a terepfutástól a 24 óra bringáig, közte hét 200km feletti futóverseny (4×24 óra, ultrabalaton, 2x desedaUltra) a legbüszkébb a 2015-ös desedaUltrára vagyok, ami pont a nyár legmelegebb napjára esett augusztusban és a 252 km-t egyedül én tudtam lefutni, a célban pedig letérdeltem és megkértem a feleségem kezét! Egyébként 10x futottam már 12 órát és egy sem volt 120 km-nél kevesebb. Nagyon kevés feladott versenyem van, összesen négy, ami az ultrások közt kiemelkedően jó arány.
Tf team: Gyakorlatilag az összes nagy versenyen indulsz vagy indultál már az elmúlt években. A nagyobb vagy a kisebb versenyeket szereted inkább?
Csécsei Zoli: Minden versenyt szeretek, de azért a hosszabb versenyekre koncentrálok, mert a rövidtávhoz nem ideális a testfelépítésem, meg későn is kezdtem el. Eleinte nagyon sok félmaratonra jártam, ismerem ennek a távnak a sajátosságait, nehézségeit. A lassú hosszú futást viszont jól tűri a szervezetem és jobban érvényesíteni tudom a kitartásomat, monotóniatűrésemet.
Tf team: És az iramfutás? Szeretsz másokat bíztatni?
Csécsei Zoli: Életemben először leszek iramfutó, viszont számtalanszor kísértem ismerőseimet, célba érkezés után sokszor visszafutok segíteni valakinek vagy ultraversenyen, ha célba érek visszamegyek a pálya szélére szurkolni.
Tf team: Mikor felvettük Veled a kapcsolatot, egyből rávágtad, hogy ott leszel velünk Tihanyban, aminek mi nagyon örültünk! Futottál már ott? Mi a véleményed a pályáról?
Csécsei Zoli: Vászolyban és Balatonudvariban sokat dolgoztunk, esténként pedig mindig Tihany felé futkároztam, bejártam a zeg-zugos utcákat is de azért okozhat meglepetést a pálya! Kihívás lesz bőven!
Tf team: Idén lesz egy kis Tihanyi Félmaraton színpadunk a Belső-tó partján, amin az esti buli előtt néhány sikeres futót kérünk fel, hogy tartson egy kis motivációs előadást, vagy csak beszéljen röviden magáról. Természetesen Veled is beszéltünk erről, milyen témában hallhatnak majd a versenyzők?
Csécsei Zoli: Elmesélem, hogyan jutottam el a szilánkosra tört bokától idáig, hogy lettem országos bajnok, világcsúcstartó, hogyan adtam fel majd szedtem össze magam újra és újra, hogy lettem életem első Európa bajnokságán 12., milyen volt a lánykérés 28 óra futás után, beszélek kicsit a terveimről is. Nem tudom mennyire lesz kötetlen vagy kötött az előadás, vagy mi az igény, de frissítésről, versenyterv készítésről és versenyév tervezésről, versenypszichológiáról, sportpszichológiáról tudnék még beszélni valamint akár egy kis edzéselmélet is mehet… Mi legyen ezek közül?
Tf team: Nem lehetne kicsit mindegyik?:D Köszönjük szépen az interjút, várunk szeretettel Tihanyban!
Figyelem: a nevezéseket a nagyszámú jelentkező miatt az eredeti május 6-i határidő helyett rövidesen lezárjuk, megértéseteket köszönjük!