Miért és hogyan jött létre az Alapítvány?
A Nem Adom Fel Alapítvány, fogyatékossággal élő, lelkes fiatalok utcai zenéléssel összegyűjtött 400.000 Ft-os alaptőkéjével indult el 2006-ban. Az Alapítvány fő küldetése, hogy az élet minden területén segítse a társadalom hátrányos helyzetű – fogyatékossággal élő, tanulásban akadályozott, megváltozott munkaképességű, szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok – tagjait, hogy saját képességük, erejük, tudásuk ismeretében megtalálják életcéljukat, helyüket, boldogságukat a munkában, a világban, az életben. A Nem Adom Fel egy közösség, ahova jó tartozni, és ahol EGYÜTT, közösen megvalósíthatjuk álmainkat. Jelenleg 250 fogyatékossággal élő munkatársunk dolgozik a szervezetben, és a mindennapokban pedig lelkes, elhivatott önkéntesek segítik a munkánkat, programjaink megvalósulását.
Hogyan lehet valaki önkéntes és milyen feladatokban lehet az Alapítvány segítségére?
A Nem Adom Fel Önkéntes Közösségéhez tartozni élményekben és értékteremtésben, tapasztalatokban, barátságokban gazdag vállalás. A szervezetünk különböző szolgáltatásaihoz, programjaihoz keresünk mindig önkénteseket. Folyamatosan várunk önkénteseket rendezvényeinkhez (pl. Sziget Fesztivál, Piacok Napja), szemléletformáló tréningcsapatunk programjainak segítéséhez, autizmusban érintett gyermekek és családjainak fejlesztését végző Léleköntő programunkhoz, illetve egyedi, partnerekre szabott önkéntes lehetőségekhez. Nagy hangsúlyt helyezünk a kölcsönös együttműködésre. Önkéntesnek lenni jó dolog, NEMADOMFEL önkéntesnek lenni pedig kiváltság.
Milyen szolgáltatásokat nyújt az Alapítvány az érintettek számára?
A tevékenységünk, szolgáltatásaink sokrétűek.
- Külön kiemelném, a 2014-ben létrehozott Léleköntő programunkat, mely az autizmussal élő gyermekek fejlesztése mellett az őket nevelő családokat is támogatja. A gyermekek korai diagnózisát követően összehangolt, intenzív fejlesztési programot alakítunk ki, pszichológusokkal, gyógypedagógusokkal, autizmus specifikus szakemberekkel karöltve, amely segít a szülőkkel közösen kialakított célok elérésében.
Jelenleg 50 családnak biztosítjuk a programunkat 12 szakemberrel és önkéntesek bevonásával.
- Nem Adom Fel Kávézó és Éttermünket, közel 40 fogyatékossággal élő munkatárssal működtetjük, Magyarország első fogyatékosok által létrehozott kávézóját és rendezvényhelyszínét.
- Budapesti és szegedi szemléletformáló tréningcsapatunk iskoláknak, cégeknek, közösségeknek és rendezvényeken tart szemléletformáló foglalkozásokat, kicsiknek és nagyoknak. Tapasztalati szakértőink mind fogyatékossággal élőként, türelemmel mutatják be, hogy a fogyatékossággal együtt is lehet boldog, teljes életet élni. És bemutatják, hogyan, milyen módon tudnak nekik segíteni az életben az emberek, bizonyos szituációkban.
- Szendrőládon, illetve Pándon Nem Adom Fel Házak működtetésével igyekszünk elősegíteni a mélyszegénységben élő gyermekek tehetséggondozását, felzárkóztatását és életminőségük javítását.
- Idén áprilisban Budapesten, a Baross utcában átadtuk a saját tulajdonban lévő, széles társadalmi összefogás segítségével, a 140m2-es lakóotthonunkat, mellyel jelenleg 8 fogyatékossággal élő személynek biztosítjuk az önálló élet lehetőségét.
Széleskörű szolgáltatásainkról és az alapítványunkról, az alábbi oldalon tudnak még tájékozódni: https://nemadomfel.hu/bemutatkozo/
Milyen programokat szervez az Alapítvány?
Szerencsére programjaink egész évben folyamatosak, vannak már hagyományteremtő rendezvények is. A Léleköntő Programunk, amely autizmussal élő gyermek és családjaik fejlesztését tűzte ki célul, évente nyári táborokat szervez. Művészeti programjaink keretén belül a fogyatékossággal élők alkotta NEMADOMFEL Együttes és a Never Give Up Gospel Kórus koncertjein találkozhatnak velünk, de nemrégiben megalakult a néptáncegyüttesünk is. Kreatív Műhelyünkben újrahasznosított, és környezettudatos termékek, ékszerek, használati tárgyak készülnek, melyet a Green Market és a Piacok Napja rendezvényeinken értékesítünk. Évente szervez alapítványunk nyári integrált tábort fogyatékossággal élő fiatalok számára. Pándon és Szendrőládon pedig napközi jellegű Nemadomfel Házakat működtet az alapítvány és segíti az ott élő hátrányos helyzetű gyermekek mindennapjait, programokkal, adományokkal, és sok szeretettel. Számos rendezvényt igyekszünk szervezni és eseményen részt venni, hogy minél többen megismerjék a fogyatékossággal élő emberek mindennapjait (pl. Sziget Fesztivál).
Mesélne kérem a Mikes Lélekközpontról?
Alapítványunk a nettó 896 m2, Mikes Lélekközpont megépülésével egy olyan háromszintes szakmai központot szeretne létrehozni, ahol autizmussal élő gyermekeket fejlesztő és az őket nevelő családokat támogató programot valósítana meg, és emellett lehetőséget biztosítana fogyatékossággal élő fiatalok támogatott lakhatására is. A beruházásunk Budapesten a saját tulajdonunkban álló XI. kerületi, Mikes Kelemen u. 10-12. szám alatt lévő telken valósul meg. Terveink szerint, a háromszintes épület szerkezetépítése 2025 tavaszán indulna. A földszinten és az első szint felén egy Támogatott lakhatási egység (felnőtt, fogyatékossággal élő fiatalok lakóegysége) valósulna meg. Ebben a részlegben 10 darab, külön fürdőszobát tartalmazó, 1, vagy 2 személy beköltözésére alkalmas apartmanban, 12 lakó kapna helyet, akiknek a minél nagyobb önállóság eléréséhez 24 órás segítői jelenlétet biztosítana az Alapítvány. A második emeleten az Alapítvány „Léleköntő” programja kapna helyet, amely speciális, intenzív fejlesztő és családtámogató program autizmussal élő gyermekek és őket nevelő családjaik számára. Hogy a családok számára mit jelent a Léleköntő program, azt jól szemlélteti, hogy Erdélyből 3 család csak azért költözött át Magyarországra, hogy gyermekük bekerülhessen rendszerünkbe. Tavaly szeptemberben indítottunk el egy olyan modellprogramot, amely alternatíva lehetne a többségi oktatásba nem beilleszthető autista gyermekek intenzív fejlesztésére.
Fennmaradásunk azonban folyamatosan bizonytalan. Jelenleg a XII. kerületi, Tartsay u. 19. szám alatti kb. 50nm-es szuterén helyiségben működik a program nagyon méltatlan körülmények között. A program működését 2014. óta egyik évről a másikra próbáltuk fenntartani pályázatokból, egyedi támogatásokból és csekély mértékű szülői hozzájárulásból. A Mikes Lélekközpont felépítésével célunk, hogy méltó körülmények között tudjuk biztositani a komplex családtámogató modellprogramunkat, mely nemcsak az érintetteknek nyújt segítséget, hanem a család egészének is.
Köszönjük szépen az interjút októberben, találkozunk a X. Mapei Tihanyi Félmaratonon! 😊